вторник, 26 января 2016 г.

Пономарьова В. І.
                                         «Книга пісень» Франческо Петрарка
                            Художня і психологічна своєрідність лірики поета
Мета: продовжити знайомство з провідними мотивами «Книги пісень», наголосивши на характерних рисах його лірики – психологізмі та індивідуалізмі, принципі протиріч, які відповідали духу «Нового часу»; розвивати навички аналізу та інтерпретації поетичного тексту; виховувати розуміння краси людських почуттів та повагу до особистих переживань людини.
Хід уроку:
           Слайд - №1 Франческо Петрарка і назва теми
-         На які століття припадає доба Відродження?
-         Яких митців Відродження називали гуманістами? (…першими гуманістами – Петрарка та Дж. Боккаччо )
Слайд – №2  Зображення пагорбу, Рим 1341 рік.
-          Якому місту віддає перевагу поет і за який твір він був удостоєний такої високої нагороди? ( Поема «Африка», написана латиною, Рим був обраний Петраркою не випадково: поет прагне відродити минулу славу міста, римських поетів )
Слайд – №3 Зображення «Африка»
Слайд - №4 «Книга пісень»
-         Якою мовою написана збірка «Канцоньєре»? ( ...а тому і мова була ним обрана не церкви – латина, а італійська. )
Слайд - №5 (Зображення Зустрічі ).
Слайд - №6 (А ось зображення Лаури… )

-         Робота з таблицею ( В останній колонці повинні бути відомості про внутрішню композиційну будову яку має сонет, він виглядає таким чином:
теза – антитеза – компроміс почуттів
Слайд №7 (будова сонета )
Слайд №8 ( Петрарка ) – про панівну роль сонета в епоху Відродження
( … поезія для Петрарки стала засобом пізнання світу )
Читаємо сонети №162 і №312
Аналіз поетичних текстів: ви прослухали сонети Петрарки у перекладі українського поета Дмитра Павличка. Працюючи над перекладом Павличко вказував на універсальність жанру сонета ( з’являється слайд №9 )
Залежно від потреб він міг бути сонетом…
-         До якого різновиду сонетів ви б віднесли прослухані «Щасливі квіти і благовісні трави…» та «Ні зір ясних…»? Чому?
-         Чи однаковий настрій ліричного героя в прослуханих сонетах?
-         Які художні засоби допомагають створити цю суперечливу палітру індивідуальних переживань героя? ( Антитези, контрасти, оксюморони. Роздвоєність психіки лір. героя виявляється у постійній зміні почуттів. )
-         Звідки походять на вашу думку протиріччя в душі ліричного героя?
( він розривається між духовною та земною любов’ю, яку вважає гріховною, між розумом та почуттями, між тілесним і духовним ).
-         Сформулюйте основний конфлікт сонетів поета ( протистояння розуму і почуттів. Прагнення до ідеального та земного )
-         Чи розуміє сам поет, хто перемагає в цій суперечці? ( Поезія Петрарки це спроба примирити протиріччя проте зробити це неможливо. Між бажанням оспівати земну красу жінки і пошуком краси досконалої і вічної завжди буде розрив.
-         Повернемось до схеми «Внутрішня композиція сонета…»
Слайд №10 Внутрішня композиція сонета
-         Якого елемента розвитку дії не буде в його сонетах? ( Синтезу поету не дано. Є художні образи, що наростають, стикаються, так і залишаючись протилежними. Примирення немає. Наприклад: в сонеті №162 образи величавого сонця, прозорих гаїв, фіалок у любовній блідноті, очі Лаури стикаються в останній строфі з образом підводних скель серед ночі журби поета ).
-         Чи можна стверджувати, що сонети Петрарки автобіографічні? ( Книгу пісень не дарма називають ліричною сповіддю поета. Петрарка не побоявся винести свої інтимні почуття переживання на суд майбутніх поколінь. Отже характерною ознакою лірики Петрарки є наявність в ній протиріч. Ці протиріччя є ознакою новоєвропейської душі: любов і хворобливий стан душі, любов - щастя і любо – мука, страждання і блаженство, самоствердження і самозречення. )   
Слайд Д\З


Комментариев нет:

Отправить комментарий