Урок
із зарубіжної літератури Вовк Л.О.
Клас: 11
Тема уроку: «Старий і море» Ернеста Хемінгуея - повість-притча про людину.
Мета: навчальна – презентувати повість «Старий
і море» як підсумок довгих моральних шукань Е. Хемінгуея, розкрити
філософсько-символістську сутність твору, визначити його художню своєрідність,
дати поняття про «ефект айсберга», показати особливості жанру повісті-притчі;
розвиваюча – розвивати навички вести полілог, навчальний діалог, аналізувати художній
текст з використанням цитатного матеріалу; розвивати уміння визначати засоби
художньої виразності і їхню роль у тексті, робити узагальнення і висновки;
виховна –
формувати в учнів потребу в придбанні знань, толерантність у навчальних
взаємодіях, виховувати духовну
стійкість, силу волі, гуманістичне ставлення до оточуючого світу.
Тип уроку:
урок засвоєння нових знань.
Обладнання: тексти
повісті, дидактичний, роздатковий матеріал – план уроку, таблиця відповідностей
образів-символів повісті.
Хід уроку
Людина
не для того створена, щоб терпіти поразки.
Людину
можна знищити, але здолати не можна.
Е.Хемінгуей
І. Мотивація навчальної діяльності.
1.Вчитель читає
вірш А. Тарковського:
Я человек, я
посредине мира,
За мною мириады инфузорий,
Передо мною мириады звезд.
Я между ними лег во весь свой рост –
Два берега связующее море,
Два космоса соединивший мост.
Я больше мертвецов о смерти знаю,
Я из живого самое живое.
И – боже мой! – какой-то мотылек,
Как девочка, смеется надо мною,
Как золотого шелка лоскуток.
2. Слово вчителя.
У всі
часи людина прагнула знайти своє місце в навколишньому світі, здобути гармонію
з природою, осягнути сенс свого буття. Ці вічні проблеми довгий час хвилювали і
відомого американського письменника Ернеста Хемінгуея. Результатом цих шукань
стала повість «Старий і море». Цю книгу називають вершиною творчості Хемінгуея.
За неї у 1954 році він отримав Нобелевську премію. А ми сьогодні спробуємо
наблизитись до розуміння її змісту.
ІІ. Оголошення теми, мети та форми уроку.
1.
Слово
учителя.
Е. Хемінгуей стверджував: «Гарна проза подібна до
айсберга, 7/8 якого під водою.» Сьогодні ми проведемо урок-занурення, завдання
якого наступні:
- розкрити філософсько-символічний зміст повісті «Старий
і море»;
- шляхом аналізу тексту повісті визначити її художню
своєрідність;
- виявити виховний потенціал твору.
2. Ознайомлення з планом «занурення» у ідейно- художній
зміст повісті.
План роботи на уроці ( у кожного учня)
І рівень. Жанрова специфіка повісті Е. Хемінгуея «Старий
і море».
ІІ рівень. Символічне значення назви повісті.
ІІІ рівень. Проблематика повісті «Старий і море».
IV
рівень. «Я – не звичайний старий» (образ старого рибалки Сантьяго).
V рівень. Символічний сенс сутички старого з
рибою.
VI рівень. Образи-символи в повісті.
VII рівень. Ідея повісті Е. Хемінгуея «Старий і море».
ІІІ.
Опрацювання теми уроку.
1.
Робота
над сюжетом повісті.
А) Вчитель: «Вершиною «айсберга» повісті є її сюжет.
Відновити основні події нам допоможе дайджест (короткий зміст).
Б) Учень читає дайджест.
2. Визначення жанрової специфіки повісті.
А) Вчитель: «Як бачимо, сюжет досить простий,
життєподібний, і здається, не містить у собі особливої мудрості. Вершина
айсберга не розкриває секретів. Почнемо занурення до тих 7/8, які лежать на
глибині. Почнемо з визначення жанрової специфіки повісті. Для цього прочитаємо
перші два речення.
Б) Учень читає вголос перші два речення повісті.
В) Бесіда (полілог):
- У чому, на вашу думку, незвичайність початку повісті?
- Що ви знаєте про Гольфстрім?
Г) Вчитель: «Образ старого, самотньо покинутого в
Гольфстрімі, виростає в якийсь казковий образ сміливого рибалки, чиї сили гідні
цієї теплої течії. Автор точно вказує, скільки днів старий виходив у море.
Атмосфера незвичайності посилюється тим, що за 84 дні старий не спіймав жодної
риби. Це початок не оповідання ХХ ст., а притчі.
- Згадайте, в чому особливість притчі як літературного
жанру?
Д) Учні дають визначення жанру притчі.
Висновок: жанрова специфіка повісті полягає в тому, що
«Старий і море» - це повість-притча.
3.Визначення символічного значення назви повісті та її
проблематики.
А) Вчитель: «У притчі використовується символічний сенс
предметів, дій, імен. У повісті «Старий і море» символічна вже сама назва.
Спробуємо її «розшифрувати»».
Б) Створення «асоціативного куща». Учні доповнюють назву
парами-асоціаціями.
Результат (на дошці): «людина і природа», «людина і
Всесвіт», «смертне і вічне», «потворне і прекрасне», «людина і суспільство».
В) Вчитель: «Назва повісті вказує на ті проблеми, які у
ній розкриває автор:
- взаємовідносини людини і природи;
- сенс буття, життя і смерті;
- співвідношення добра і зла у світі і душі людини,
- місце людини у суспільстві і Всесвіті;
- непорозуміння між людьми.
У вирішенні цих проблем автору допомагає центральний
образ повісті – старого рибалки Сантьяго».
4.Робота над образом старого.
А) Повідомлення учня про можливий прототип головного
героя (випереджальне домашнє завдання).
З
історії створення повісті «Старий і море»
Повість «Старий і море» була написана Хемінгуеєм на
прекрасно знайомому йому матеріалі. З 1948 року письменник жив у містечку Фінка-Віхія,
недалеко від Гавани, столиці Куби, і був постійним гостем у найближчих селищах,
де спілкувався з кубинськими рибалками. Хемінгуей пізніше згадував, що
відобразив у повісті риси характеру одного знайомого рибалки з Касабланки –
Карлоса Гутьереса. Можна сказати, що Сантьяго – збірний образ рибалки з
північного узбережжя Куби. Разом з тим, цей образ-символ увібрав в себе кращі
якості людської душі.
Б) Бесіда з прочитаного (полілог):
- Сантьяго говорить про себе: «Я – не звичайний старий».
З`ясуємо, в чому унікальність цього героя. Чому, на вашу думку, Хемінгуей
робить героєм повісті стару людину?
-Прочитайте портрет рибалки Сантьяго: який контраст
лежить в його основі? Про що говорять
очі героя?
- Звідки старий черпає силу, мужність і стійкість? Щоб з`ясувати це, згадаймо, чим він жив у молодості, і чим він
живе зараз.
Завдання: за даними ключовими словами
відновіть минуле і сьогодення героя.
Минуле
Сантьяго: юнга на човні; береги Африки, це були дні перемог і
досягнень; чемпіон, переможе будь-якого супротивника; не знав, що таке
самотність.
Сьогодення:
скінчились дні перемог і досягнень; немає домашнього вогнища; спогади про
Африку; сни про левів; глузування; надія; хлопчик Манолін; море.
В) Продовження бесіди.
-За що любив старого хлопчик Маноліно?
-Був у старого ще один друг – море. Що ж таке для старого
море, природа? (Читання і аналіз цитат із тексту).
Г)Вчитель: «Мотив єднання людини з природою в повісті
пов’язані з ідеєю рівності людини і природи. Але тут не все так просто.
Звернемось до епізоду сутички старого з
рибою.
5. Аналіз епізоду
«Сутичка з рибою»
А)Бесіда з прочитаного (полілог):
-Що змусило старого на 85-й день вийти в море?
-Прочитайте, яким виявився марлін?
Для незвичайного старого автор знаходить «незвичайну»
рибу, «найкращу з риб», гідну захоплення. У боротьбі з нею Сантьяго говорить:
«Я все одно її переможу. Хоч це несправедливо, але я їй доведу, на що здатна
людина і що вона може винести.»
-З ким, на вашу думку, бореться герой – з рибою чи з
самим собою?
- Завдяки чому старий витримав тяжке випробування?
- Які особисті якості йому допомогли?
- Про що він думав?
- З ким подумки розмовляв?
- Який сон бачив, коли дозволив собі ненадовго заснути?
Висновки: Фінал епізоду звучить як гімн
мужності людини, її волі і силі. Але на цьому Хемінгуей не закінчує повість.
- Чому старий досвідчений рибалка не зміг доправити
марліна додому?
- Під час поєдинку з акулами старий відчуває розплату за
гріх – який? (Знайдіть відповідь на питання в словах самого героя).
- На вашу думку, старий рибалка – переможений чи
переможець?
IV. Підведення
підсумків уроку.
1.Опрацювання VI і VII
рівнів плану уроку.
А)Вчитель: «Останні рівні нашого занурення допоможуть нам
зробити висновки і підвести підсумки нашої роботи».
Б) Завдання:
встановити відповідності. (Самостійна робота).
З`єднайте образи-символи, що використовуються в повісті, з їх значеннями.
1.Старий 1.Успіх
2.Море
2.Майбутнє
3.Риба
3.Досвід людини, в той же час його обмеженість
4.Велика риба
4.Мрії про щастя, відновлення життєвих сил
5.Акули
5.Життя
6.Хлопчик
6.Володіння світом
7.Леви 7.Невблаганність і верховна
влада природи
(Ключ: 1 – 3,
2- 5, 3 – 1, 4 – 6,
5 – 7, 6 – 2, 7 – 4.)
В) Завдання: прочитати
морально-філософський зміст повісті, розкривши значення пар символів.
1. Людина і море – людині властиве бажання жити.
2. Море і старий – в житті людина набуває досвід.
3. Старий і риба – досвід допомагає людині добитись
успіху.
4. Старий і велика риба – досвід обмежений, коли людина
прагне володіти світом.
5.Велика риба і акули – бажання володіти світом викликає
невблаганність природи.
6. Старий і хлопчик – досвід, якого потребує майбутнє,
наповнює життя людини сенсом.
7. Старий і леви – у людини завжди залишається надія,
мрія про щастя, яка надає йому нові сили.
Г) Вчитель: Останній рівень нашого занурення – визначення
ідеї повісті. Сформулюйте її. (Звернутись до епіграфу уроку).
Д) Вчитель: Прочитайте ще раз завдання уроку. Чи змогли
ми їх вирішити?
Оцінювання роботи дітей – виставлення оцінок.
V.
Домашнє завдання: дати
розгорнуту відповідь на питання: «Які цінні роздуми про життя і людину Е.
Хемінгуей адресує молоді в повісті «Старий і море»?